rolety777

blog

Rolety czy żaluzje?

Kiedy słonce nie pozwala na spokojne oglądanie telewizji, budzi nas latem zbyt wcześnie. A blisko sąsiadujące ze sobą okna odbierają poczucie dostatecznej prywatności. Wcześniej czy później zaczynamy myśleć o założeniu zasłon okiennych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem stają sie rolety oraz żaluzje. Natomiast najczęściej zadawanym pytaniem jest:
Co obecnie się zakłada? Co mam wybrać? No i oczywiście...
Co jest lepsze? Rolety czy żaluzje?
Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety jak i wady. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi o wyższości jednego produktu nad drugim. Istnieje jedynie indywidualna ocena, własne poczucie estetyki oraz praktycznego zastosowania danej zasłony okiennej. Oczywiście najpierw trzeba się zapoznać z zaletami oraz wadami by dokonać właściwiej oceny.

Rolety - zalety oraz wady

Zaczynając od wad by skończyć na wielu zaletach najważniejszą z nich jest brak możliwości regulacji światła. Roleta w tym przypadku przegrywa z żaluzją mając tylko, dwie możliwości: przysłaniając świat lub odsłaniając okno. Wyjątek stanowi roleta dzień i noc. Kolejna wadą jest cena. Natomiast ta różnica coraz bardziej się zaciera. A w przypadku podstawowego modelu rolety, przyrównując ją do podstawowego modelu żaluzji, różnicy praktycznie nie ma. Do zalet należy niewątpliwie zdecydowanie lepsze zaciemnienie, czego w przypadku żaluzji nie da się uzyskać. Kolejną cechą wpływającą na korzyść jest bardzo miła poświata przy zastosowaniu odpowiednich kolorów oraz materiałów. Dodatkowo bogate wzornictwo dzięki czemu można nadać odpowiedni niepowtarzalny charakter wystroju. Również bardzo ważną zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości. Roleta w kasecie oprócz estetycznego i nowoczesnego wyglądu chroni nam materiał od góry. Natomiast resztę tkaniny mamy w pozycji pionowej i kurz się na niej nie osadza.

Żaluzje - zalety oraz wady

Podobnie jak w przypadku rolet zaczynając od wad, najbardziej uciążliwą, jest trudność w utrzymaniu czystości. Żaluzje świetnie sprawdzały się na starych rozkręcanych drewnianych oknach, montowanych do wewnątrz. W przypadku okien plastikowych, by zachować ich estetyczny wygląd, trzeba je czyścić co miesiąc, wycierając listewkę po listewce. Kolejną wadą jest zdecydowanie większa awaryjność niż w przypadku rolet. Szczególnie przy częstym podnoszeniu w górę i opuszczaniu w dół. Przecierają się i zrywają się sznurki. Zdecydowanie najważniejszą zaletą żaluzji jest precyzyjna możliwość regulacji światła, czego nie da się uzyskać za pomocą żadnej rolety. Ważną cecha idącą na plus jest ich zastosowanie w pomieszczeniach gdzie mamy do czynienia ze zwiększoną zawartością wilgoci, a wiec łazienka, kuchnia itp.

Podsumowanie - rolety czy żaluzje?

Obecnie modne, mające swój niepowtarzalny ciepły i przytulny charakter rolety oraz praktyczne, precyzyjne i raczej surowe żaluzje, mają swoje różne zastosowania. Dlatego ostateczna decyzja po zapoznaniu się ze wszytkami walorami powyższych zasłon oczywiście należy do klienta.